NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Творчески отражения Класически концерт на участниците в четвъртото издание на "Академия Роза" събра стотици на централния площад в Шипка
6372
Творчески отражения

Класически концерт на участниците в четвъртото издание на "Академия Роза" събра стотици на централния площад в Шипка

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“. Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева

| 15 Август 2024, 23:07 ч.
Класически концерт на участниците в четвъртото издание на
Класически концерт на участниците в четвъртото издание на "Академия Роза" събра стотици на централния площад в Шипка
Снимка © Ралица Стефанова

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Портрети на цветя, портрети на небе и портрет на човешко състояние са включени в изложбата на Сашо Стоицов - „Портретни картини“. Експозицията ще може да се разгледа в столичната галерия „Аросита“ от 17 юни до 1 юли, съобщават организаторите.

„Портрети на състояния на растения, хора и небе. Има портрети на цветя, портрети на небе и портрет на човешко състояние. Цветята позират, небето иска да каже нещо, хората стоят като мравки. Основно е портретирането на различни състояния на моделите. Усещането е за много силна връзка на наблюдаващият и наблюдавания“, казват от екипа. 

Сашо Стоицов е роден 1952 г. в Благоевград. От 1998 г. живее и работи в София и Ню Йорк. Завършва Националната художествена гимназия в София. В периода 1999-2000 учи Digital Media Arts Technology в Ню Йорк. 

/ВСР

Шведската компания „Попхаус“ води преговори със „Сони Мюзик“ и Ей Би Си, които притежават правата върху музиката и образа на Елвис Пресли, за създаване на негова холограма за изпълнения на живо. Това съобщава вестник „Файненшъл таймс“, като се позовава на свои източници.

Преговорите са били съсредоточени върху търговско партньорство, а не върху продажбата на музикални права или интелектуална собственост, уточняват източниците, като според тях все още не е постигната сделка.

Досега „Попхаус“ е придобила правата върху музиката на „Кис“, като планира да създаде холографски аватари на групата за изпълнения на живо. Компанията е тази, която организира и холографските концерти на групата АББА.

В залите на Градската художествена галерия във Варна от 26 юли е представена изложбата „Графика от Япония“. Организатори са специалистите от Галерията за графично изкуство, които са селектирали 50 произведения от фонда, създадени в периода от 1981 г., когато се организира първото международно биенале на графиката в града, до 2015 г. 

Сред имената на представените автори се открояват Акира Куросаки, Тадайоши Накабаяши, Масаки Ойя, Охая Хитоши, които са носители на равностойни и специални награди в биеналето, както и Кунито Нагаока и Тошийо Йошизуми, отличени с голямата награда на форума, каза Велина Гребенска от екипа на галерията. Могат да се видят творби в техниките гравюра на дърво, която е най-старата типична за японските майстори, литография, офорт, акватинта, мецотинто, сериграфия и смесена техника.

По думите на Гребенска в създадените през 80-те години графи

Портретите на холандския майстор Франс Халс са световно известни. Много от тях се усмихват, това не беше често срещано на снимките на врата. По -късно стилът му се възприема като "помия".

Днес собственият им образ може да бъде поставен с филтри като селфи в социалните медии - през 17 -ти век хората все още обичат да поръчват сложна картина. Разбира се, поради липса на фотографски алтернативи, но клиентите успяха да изберат стила на портрета с определен бюджет.

Всеки, който реши вратата на Фран, оцени своя оживен и понякога нетрадиционен стил на рисуване, който му обръщаше внимание отвъд границите на родния му град Хаарлем. Работата му обаче е много по -малко известна в сравнение със съвременници като Рубенс или Вермеер в тази страна. Добра причина да представи работата си по -подробно в тази първа голяма самостоятелна изложба в Германия, в Берлинската Gemäldegaler

В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас поетът, писател и музикант Петър Вангелов представи своето творчество с подбрана социална и любовна поезия, съчетана с класическа музика.

Концерт-рециталът е озаглавен по едноименната книга на автора „Страници от дневника на новия век“.

„Както всеки поет отразява художествено реалността, така и аз искам да отразя всички реални събития с поезия. Продължавам да ги отразявам, но това, което си мечтая в 21-ви век, е да спрат насилието и мъките, и този век да започне с усмивка, мир и разбирателство. През миналия век се молехме новото столетие да започне с хармонична радост и любов. Така си го мечтаехме, защото имаше духовни учители, които го предрекоха още от началото на 20-и век“, каза Вангелов.

Поетът представи 14 от своите стихотворения, сред които „Социална поезия“,

Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, който е родом от Шипка. Изпълнителите представиха неговата младежка сюита в 4 части "Хей, Балкан!, създадена специално за участниците в Академията. 

Под бурните аплодисменти на публиката музикантите изпълниха още произведенията "Песен" из "Българска сюита", оп. 21 на  Панчо Владигеров, "Ла Кампанела" -от Николо Паганини, "Цигански напеви" на Пабло де Сарасате, Симфония №9 В в ми минор, оп. 95 "Из Новия свят" на Антонин Дворжак.

Целта на Академията е на първо място тези млади изпълнители да имат възможност да се включат в оркестър, дирижиран от именит диригент, както и да акомпанират на известен солист, посочи управителят на фондация „Академия Роза“ Пламен Николов. „Втората цел, която е не по-малко важна, е да доведем висшето изкуство до малките населени места“, посочи той и изказа благодарности на всички, подпомогнали инициативата и на целия екип на фондацията. 

Поздрав от името на кмета на общината Галина Стоянова поднесе Аксения Тилева. „Пълният площад показва, че Шипка е град с бъдеще“, каза тя и отбеляза, че за екипа на администрацията в Казанлък Шипка е едно много специално място, а в града предстои осъществяване на важни инфраструктурни проекти. Тя поздрави жителите на града по повод техния празник, както участниците и организаторите на форума. 

Нека Богородица бди над вас и вашите семейства, обърна се към гостите Василка Панайотова. Тя посочи, че тази година „Богородични празници“ в Шипка са посветени на доброто. „На онова добро, което няма цвят, етнос и политическа принадлежност, няма религия“, каза кметът и напомни, че жителите на Шипка „ръка за ръка успяха да възстановят града след бедствието на 13 юни“. Василка Панайотова посочи, че това е едно от най-чаканите събития в града и обяви, че с решение на екипа и маестро Максим Ешкенази става новият почетен гражданин на Шипка. Тя връчи плакет на Пламен Николов и фондация „Академия Роза“. Кметът благодари на всички, които са помогнали градът да се възстанови след опустошителната градушка и удостои с приз „Добро сърце“ Славка Самарска и медийна група „Вис Виталис“, помогнали на най-бедното семейство в Шипка да има нов дом. 

Филмовият фестивал във Венеция се готви да посрещне тази вечер Лейди Гага и Хоакин Финикс за световната премиера на "Жокера: Лудост за двама", предаде Асошиейтед прес.

Лентата на Тод Филипс е сред най-дългоочакваните на форума. Филмът е част от конкурсната програма на 81-вото издание на форума във Венеция и се представя пет години, след като "Жокера" спечели наградата "Златен лъв", отбелязва Асошиейтед прес. 

Студиото "Уорнър брос" избра да представи мрачния комиксов филм на бляскавия фестивал, преди "Жокера: Лудост за двама" да излезе в киносалоните през октомври.

Във филма Артър Флек, изигран от Финикс, очаква зад решетките съдебен процес за престъпленията си. Той среща Харли Куин, в чийто образ се превъплъщава Лейди Гага.

Продължението на "Жокера" се състезава за основните награди на фестивала с филми като "Съседната стая" на Педро Алмодовар, Queer

С галаконцерт на лауреатите ще бъде закрит Втория международен балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ в Бургас. Второто издание на единствения в момента балетен конкурс за професионалисти в страната се провежда в Държавна опера - Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.

Преди официалното начало на галаконцерта на сцената ще се проведе церемония по награждаване на лауреатите в конкурса. Ще бъдат връчени парични отличия с общ награден фонд на стойност 40 000 лв., както и допълнителни награди като гастроли, договори, безплатни обучения и конкурси. Всички, стигнали до последния кръг, ще получат диплом за финалист и плакет.

След края на последната състезателна вечер журито проведе заседание, на което определи лауреатите. До втори тур бяха допуснати общо 45 финалисти в трите възрастови групи. От Група А се представиха петима балетисти, а о

Прокурорът по делото за убийството на операторката Халина Хъчинс на снимачната площадка на филма "Ръжда" (Rust) през 2021 г. каза, че Алек Болдуин е нарушил "основни правила" за оръжията, докато неговият адвокат обърна внимание, че актьорът е подведен от експертите по сигурност, които вече бяха осъдени, съобщиха световните осведомителни агенции.

Алек Болдуин беше в съдебната зала, облечен в тъмен костюм и вратовръзка. Придружаваха го съпругата му Хилария и брат му Стивън. Той е подсъдим по първото дело в Холивуд за смъртен случай при стрелба на снимачната площадка от три десетилетия. Обвинението до голяма степен е безпрецедентно в историята на САЩ, тъй като се търси отговорност от актьор за стрелба с пистолет по време на снимките.

Съдебните заседатели в Ню Мексико изслушаха аргументите на прокурор Ърлинда Джонсън, че Болдуин е пренебрегнал безопасността по време на сни

Дни на българското кино на открито организира Община Ловеч. В три последователни вечери за гражданите ще има безплатни прожекции на съвременни филми, съобщават от общинската администрация. 

Първата лента, която ще бъде показана на 20 август, е трилърът „Борсови играчи“. На следващия ден зрителите ще видят драмата „Диада“, а на 22 август - „Пулсът на танца“. Прожекциите ще бъдат на площад „Тодор Кирков“ от 21:00 часа.

Филмът „Борсови играчи“ е с режисьор Георги Костов, участват Александър Алексиев, Мариан Вълев, Радина Кърджилова, Дарин Ангелов, Димитър Баненкин, Боряна Братоева, Пламен Манасиев.

Режисьор на „Диада“ е Яна Титова, а участват Маргарита Стойкова, Петра Църноречка, Силвия Лулчева, Иван Бърнев, Васил Бинев, Цветан Алексиев, Ирмена Чичикова, Жаклин Дочева, Стоян Дойчев.

„Пулсът на танца“ е филм за цената на успеха. Режисьор е Георги Косто

Румънеца и Енчев записаха песен с украинския музикант, изпълнител, диригент и продуцент Евгений Баяниста. „Кражба“ пристига точно навреме, за да отключи смелия плажен ритъм и да докаже, че единственото нещо, за което си заслужава да се пее, е любовта, разказват от екипа на българския дует. 

„И не случайно песента се казва „Кражба“. Да „откраднеш“ сърцето на една жена, да я съблазниш, да покажеш истинско джентълменско отношение – това си е изкуство, което сякаш понякога мъжете забравяме“, казват Румънеца и Енчев.

Евгений Баяниста, с рождено име Приходько, приема артистичния псевдоним Баяниста. Той от няколко години живее в София със съпругата си. 

„Абсолютно международна продукция е това, снимана от украински екип, в Турция и България, с участие на българи и един румън

Ежегодните летни музикални академии, организирани от Фондация "Академия Роза", са форум за обучение на млади оркестрови изпълнители, подбрани от жури. В продължение на седмица те разучават класически творби с помощта на доказани музикални педагози, а творчески ръководител и диригент на Академията е Максим Ешкенази. Програма завършва с концерти със свободен достъп. Утре вечер музикантите ще се качат на сцената в парк „Розариум“ в Казанлък, а на 17 август концертът ще бъде в Епископската базилика в Пловдив. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
Биография: Любомир Пипков
Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години.  Той е роден на ...
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
Кинофестивалът в Сан Сабастиан, Испания, ще бъде открит в петък с дългоочакваната прожекция на новата, феминистка версия на еротичната филмова класика "Емануела", режисирана от фра ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Тикер в 20:00 ч.
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе&ldqu ...
Начало Творчески отражения
6372
Творчески отражения

Класически концерт на участниците в четвъртото издание на "Академия Роза" събра стотици на централния площад в Шипка

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“.Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

| 15 Август 2024, 23:07 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Класически концерт на участниците в четвъртото издание на
Класически концерт на участниците в четвъртото издание на "Академия Роза" събра стотици на централния площад в Шипка
Снимка © Ралица Стефанова

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, който е родом от Шипка. Изпълнителите представиха неговата младежка сюита в 4 части "Хей, Балкан!, създадена специално за участниците в Академията. 

Портрети на цветя, портрети на небе и портрет на човешко състояние са включени в изложбата на Сашо Стоицов - „Портретни картини“. Експозицията ще може да се разгледа в столичната галерия „Аросита“ от 17 юни до 1 юли, съобщават организаторите.

„Портрети на състояния на растения, хора и небе. Има портрети на цветя, портрети на небе и портрет на човешко състояние. Цветята позират, небето иска да каже нещо, хората стоят като мравки. Основно е портретирането на различни състояния на моделите. Усещането е за много силна връзка на наблюдаващият и наблюдавания“, казват от екипа. 

Сашо Стоицов е роден 1952 г. в Благоевград. От 1998 г. живее и работи в София и Ню Йорк. Завършва Националната художествена гимназия в София. В периода 1999-2000 учи Digital Media Arts Technology в Ню Йорк. 

/ВСР

Шведската компания „Попхаус“ води преговори със „Сони Мюзик“ и Ей Би Си, които притежават правата върху музиката и образа на Елвис Пресли, за създаване на негова холограма за изпълнения на живо. Това съобщава вестник „Файненшъл таймс“, като се позовава на свои източници.

Преговорите са били съсредоточени върху търговско партньорство, а не върху продажбата на музикални права или интелектуална собственост, уточняват източниците, като според тях все още не е постигната сделка.

Досега „Попхаус“ е придобила правата върху музиката на „Кис“, като планира да създаде холографски аватари на групата за изпълнения на живо. Компанията е тази, която организира и холографските концерти на групата АББА.

В залите на Градската художествена галерия във Варна от 26 юли е представена изложбата „Графика от Япония“. Организатори са специалистите от Галерията за графично изкуство, които са селектирали 50 произведения от фонда, създадени в периода от 1981 г., когато се организира първото международно биенале на графиката в града, до 2015 г. 

Сред имената на представените автори се открояват Акира Куросаки, Тадайоши Накабаяши, Масаки Ойя, Охая Хитоши, които са носители на равностойни и специални награди в биеналето, както и Кунито Нагаока и Тошийо Йошизуми, отличени с голямата награда на форума, каза Велина Гребенска от екипа на галерията. Могат да се видят творби в техниките гравюра на дърво, която е най-старата типична за японските майстори, литография, офорт, акватинта, мецотинто, сериграфия и смесена техника.

По думите на Гребенска в създадените през 80-те години графи

Портретите на холандския майстор Франс Халс са световно известни. Много от тях се усмихват, това не беше често срещано на снимките на врата. По -късно стилът му се възприема като "помия".

Днес собственият им образ може да бъде поставен с филтри като селфи в социалните медии - през 17 -ти век хората все още обичат да поръчват сложна картина. Разбира се, поради липса на фотографски алтернативи, но клиентите успяха да изберат стила на портрета с определен бюджет.

Всеки, който реши вратата на Фран, оцени своя оживен и понякога нетрадиционен стил на рисуване, който му обръщаше внимание отвъд границите на родния му град Хаарлем. Работата му обаче е много по -малко известна в сравнение със съвременници като Рубенс или Вермеер в тази страна. Добра причина да представи работата си по -подробно в тази първа голяма самостоятелна изложба в Германия, в Берлинската Gemäldegaler

В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас поетът, писател и музикант Петър Вангелов представи своето творчество с подбрана социална и любовна поезия, съчетана с класическа музика.

Концерт-рециталът е озаглавен по едноименната книга на автора „Страници от дневника на новия век“.

„Както всеки поет отразява художествено реалността, така и аз искам да отразя всички реални събития с поезия. Продължавам да ги отразявам, но това, което си мечтая в 21-ви век, е да спрат насилието и мъките, и този век да започне с усмивка, мир и разбирателство. През миналия век се молехме новото столетие да започне с хармонична радост и любов. Така си го мечтаехме, защото имаше духовни учители, които го предрекоха още от началото на 20-и век“, каза Вангелов.

Поетът представи 14 от своите стихотворения, сред които „Социална поезия“,

Под бурните аплодисменти на публиката музикантите изпълниха още произведенията "Песен" из "Българска сюита", оп. 21 на  Панчо Владигеров, "Ла Кампанела" -от Николо Паганини, "Цигански напеви" на Пабло де Сарасате, Симфония №9 В в ми минор, оп. 95 "Из Новия свят" на Антонин Дворжак.

Целта на Академията е на първо място тези млади изпълнители да имат възможност да се включат в оркестър, дирижиран от именит диригент, както и да акомпанират на известен солист, посочи управителят на фондация „Академия Роза“ Пламен Николов. „Втората цел, която е не по-малко важна, е да доведем висшето изкуство до малките населени места“, посочи той и изказа благодарности на всички, подпомогнали инициативата и на целия екип на фондацията. 

Филмовият фестивал във Венеция се готви да посрещне тази вечер Лейди Гага и Хоакин Финикс за световната премиера на "Жокера: Лудост за двама", предаде Асошиейтед прес.

Лентата на Тод Филипс е сред най-дългоочакваните на форума. Филмът е част от конкурсната програма на 81-вото издание на форума във Венеция и се представя пет години, след като "Жокера" спечели наградата "Златен лъв", отбелязва Асошиейтед прес. 

Студиото "Уорнър брос" избра да представи мрачния комиксов филм на бляскавия фестивал, преди "Жокера: Лудост за двама" да излезе в киносалоните през октомври.

Във филма Артър Флек, изигран от Финикс, очаква зад решетките съдебен процес за престъпленията си. Той среща Харли Куин, в чийто образ се превъплъщава Лейди Гага.

Продължението на "Жокера" се състезава за основните награди на фестивала с филми като "Съседната стая" на Педро Алмодовар, Queer

С галаконцерт на лауреатите ще бъде закрит Втория международен балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ в Бургас. Второто издание на единствения в момента балетен конкурс за професионалисти в страната се провежда в Държавна опера - Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.

Преди официалното начало на галаконцерта на сцената ще се проведе церемония по награждаване на лауреатите в конкурса. Ще бъдат връчени парични отличия с общ награден фонд на стойност 40 000 лв., както и допълнителни награди като гастроли, договори, безплатни обучения и конкурси. Всички, стигнали до последния кръг, ще получат диплом за финалист и плакет.

След края на последната състезателна вечер журито проведе заседание, на което определи лауреатите. До втори тур бяха допуснати общо 45 финалисти в трите възрастови групи. От Група А се представиха петима балетисти, а о

Прокурорът по делото за убийството на операторката Халина Хъчинс на снимачната площадка на филма "Ръжда" (Rust) през 2021 г. каза, че Алек Болдуин е нарушил "основни правила" за оръжията, докато неговият адвокат обърна внимание, че актьорът е подведен от експертите по сигурност, които вече бяха осъдени, съобщиха световните осведомителни агенции.

Алек Болдуин беше в съдебната зала, облечен в тъмен костюм и вратовръзка. Придружаваха го съпругата му Хилария и брат му Стивън. Той е подсъдим по първото дело в Холивуд за смъртен случай при стрелба на снимачната площадка от три десетилетия. Обвинението до голяма степен е безпрецедентно в историята на САЩ, тъй като се търси отговорност от актьор за стрелба с пистолет по време на снимките.

Съдебните заседатели в Ню Мексико изслушаха аргументите на прокурор Ърлинда Джонсън, че Болдуин е пренебрегнал безопасността по време на сни

Дни на българското кино на открито организира Община Ловеч. В три последователни вечери за гражданите ще има безплатни прожекции на съвременни филми, съобщават от общинската администрация. 

Първата лента, която ще бъде показана на 20 август, е трилърът „Борсови играчи“. На следващия ден зрителите ще видят драмата „Диада“, а на 22 август - „Пулсът на танца“. Прожекциите ще бъдат на площад „Тодор Кирков“ от 21:00 часа.

Филмът „Борсови играчи“ е с режисьор Георги Костов, участват Александър Алексиев, Мариан Вълев, Радина Кърджилова, Дарин Ангелов, Димитър Баненкин, Боряна Братоева, Пламен Манасиев.

Режисьор на „Диада“ е Яна Титова, а участват Маргарита Стойкова, Петра Църноречка, Силвия Лулчева, Иван Бърнев, Васил Бинев, Цветан Алексиев, Ирмена Чичикова, Жаклин Дочева, Стоян Дойчев.

„Пулсът на танца“ е филм за цената на успеха. Режисьор е Георги Косто

Румънеца и Енчев записаха песен с украинския музикант, изпълнител, диригент и продуцент Евгений Баяниста. „Кражба“ пристига точно навреме, за да отключи смелия плажен ритъм и да докаже, че единственото нещо, за което си заслужава да се пее, е любовта, разказват от екипа на българския дует. 

„И не случайно песента се казва „Кражба“. Да „откраднеш“ сърцето на една жена, да я съблазниш, да покажеш истинско джентълменско отношение – това си е изкуство, което сякаш понякога мъжете забравяме“, казват Румънеца и Енчев.

Евгений Баяниста, с рождено име Приходько, приема артистичния псевдоним Баяниста. Той от няколко години живее в София със съпругата си. 

„Абсолютно международна продукция е това, снимана от украински екип, в Турция и България, с участие на българи и един румън

Поздрав от името на кмета на общината Галина Стоянова поднесе Аксения Тилева. „Пълният площад показва, че Шипка е град с бъдеще“, каза тя и отбеляза, че за екипа на администрацията в Казанлък Шипка е едно много специално място, а в града предстои осъществяване на важни инфраструктурни проекти. Тя поздрави жителите на града по повод техния празник, както участниците и организаторите на форума. 

Нека Богородица бди над вас и вашите семейства, обърна се към гостите Василка Панайотова. Тя посочи, че тази година „Богородични празници“ в Шипка са посветени на доброто. „На онова добро, което няма цвят, етнос и политическа принадлежност, няма религия“, каза кметът и напомни, че жителите на Шипка „ръка за ръка успяха да възстановят града след бедствието на 13 юни“. Василка Панайотова посочи, че това е едно от най-чаканите събития в града и обяви, че с решение на екипа и маестро Максим Ешкенази става новият почетен гражданин на Шипка. Тя връчи плакет на Пламен Николов и фондация „Академия Роза“. Кметът благодари на всички, които са помогнали градът да се възстанови след опустошителната градушка и удостои с приз „Добро сърце“ Славка Самарска и медийна група „Вис Виталис“, помогнали на най-бедното семейство в Шипка да има нов дом. 

Ежегодните летни музикални академии, организирани от Фондация "Академия Роза", са форум за обучение на млади оркестрови изпълнители, подбрани от жури. В продължение на седмица те разучават класически творби с помощта на доказани музикални педагози, а творчески ръководител и диригент на Академията е Максим Ешкенази. Програма завършва с концерти със свободен достъп. Утре вечер музикантите ще се качат на сцената в парк „Розариум“ в Казанлък, а на 17 август концертът ще бъде в Епископската базилика в Пловдив. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Биография: Любомир Пипков
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.